Škoda Enyaq - ceny wersji i najlepszy wybór

14 października 2026

Niebieski Skoda Enyaq 85. Cena widocznej konfiguracji to 247 100 zł.

Spis treści

Zastanawiasz się, czy elektryczna Škoda Enyaq mieści się w rozsądnym budżecie, czy po dodaniu większej baterii i wyposażenia szybko zbliża się do ceny samochodu premium? W 2026 roku różnica między bazową wersją a odmianą RS przekracza 51 tys. zł. Poniżej pokazuję aktualne ceny, najważniejsze różnice między odmianami oraz koszty, które łatwo pominąć przy zakupie.

Najważniejsze liczby przed wizytą w salonie

  • Od 172 250 zł kosztuje Enyaq Selection 60 w cenie po obniżce.
  • Najlepszy kompromis daje moim zdaniem Selection 85 za 192 200 zł.
  • Wersja 85x z napędem 4x4 kosztuje 204 400 zł.
  • Sportowa odmiana RS zaczyna się od 223 450 zł.
  • Enyaq Coupé wymaga dopłaty około 11 750 zł względem porównywalnej wersji SUV-a.

Niebieski Skoda Enyaq 85. Cena widocznej konfiguracji to 247 100 zł.

Ile kosztuje nowa Škoda Enyaq w 2026 roku

Aktualny polski cennik obejmujący samochody z roku produkcji 2026 i roku modelowego 2027 pokazuje ceny od 172 250 zł do 223 450 zł za klasycznego Enyaqa. Są to kwoty po obniżkach, natomiast ceny sprzed obniżki wynoszą od 192 250 zł do 243 450 zł. Wszystkie podane wartości zawierają 23% VAT.

Wersja Bateria Zasięg WLTP Moc Napęd Cena po obniżce Cena przed obniżką
Selection 60 61 kWh 456 km 190 KM Tylny 172 250 zł 192 250 zł
Selection 85 82 kWh 582 km 285 KM Tylny 192 200 zł 212 200 zł
Selection 85x 82 kWh 582 km 299 KM 4x4 204 400 zł 224 400 zł
Sportline 82 kWh 576 km 285 KM Tylny 206 500 zł 226 500 zł
RS 82 kWh 567 km 340 KM 4x4 223 450 zł 243 450 zł

Najniższa cena dotyczy odmiany Selection 60 z mniejszym akumulatorem. To sensowna opcja dla osoby jeżdżącej głównie po mieście i ładującej samochód w domu, ale na dłuższych trasach większa bateria daje wyraźnie większy komfort. Trzeba też pamiętać, że promocje i dostępność konkretnych aut mogą się zmieniać, dlatego ostateczna kwota powinna znaleźć się w umowie sprzedaży, a nie tylko w reklamie.

Która wersja Enyaqa ma najlepszy sens

Najtańszy Selection 60 jest atrakcyjny cenowo, ale dopłata do Selection 85 wynosi zaledwie 19 950 zł. W zamian otrzymujemy akumulator 82 kWh, moc 285 KM i zasięg WLTP większy o 126 km. W mojej ocenie właśnie ta odmiana jest najbardziej uniwersalna dla rodziny, kierowcy pokonującego trasy i osoby, która nie chce codziennie planować ładowania co do kilometra.

Selection 85x kosztuje o 12 200 zł więcej niż 85 z napędem na tylną oś. Dwa silniki i 4x4 przydadzą się zimą, na stromych podjazdach oraz przy częstym holowaniu, ale w typowej jeździe miejskiej nie zawsze uzasadniają dopłatę. Napęd 4x4 warto kupić za konkretne zastosowanie, a nie tylko dla lepszego wyniku w katalogu.

Sportline jest droższy od Selection 85 o 14 300 zł. Dopłata obejmuje przede wszystkim sportową stylizację, większe koła, sportowe fotele, progresywny układ kierowniczy i reflektory Matrix LED. RS oferuje 340 KM i przyspieszenie do 100 km/h w 5,4 sekundy, ale przy cenie 223 450 zł płacimy głównie za osiągi i charakter. Do codziennej jazdy rozsądniejszy pozostaje Selection 85 albo 85x.

Czy Enyaq Coupé jest wart dopłaty

Enyaq Coupé kosztuje od 203 950 zł w wersji Selection 85 do 235 200 zł w odmianie RS. W porównaniu z klasycznym nadwoziem dopłata do odpowiadających sobie wersji wynosi około 11 750 zł.

Wersja Coupé Bateria Zasięg WLTP Moc Cena po obniżce
Selection 85 82 kWh 591 km 285 KM 203 950 zł
Selection 85x 82 kWh 591 km 299 KM 216 150 zł
Sportline 82 kWh 579 km 285 KM 218 250 zł
RS 82 kWh 574 km 340 KM 235 200 zł

Coupé wygląda bardziej efektownie i według danych katalogowych może przejechać do 591 km na jednym ładowaniu. Z drugiej strony opadająca linia dachu ma większe znaczenie dla wyglądu niż codziennej funkcjonalności. Sam wybrałbym klasycznego Enyaqa, gdy liczy się przestrzeń i praktyczność, natomiast Coupé ma sens dla kierowcy, który jest gotów zapłacić za bardziej designerskie nadwozie.

Co dopisać do ceny samochodu

Cena z cennika nie jest jeszcze pełnym kosztem zakupu. W przypadku elektryka trzeba uwzględnić przede wszystkim sposób ładowania, ubezpieczenie, opony i finansowanie. Domowy wallbox wraz z montażem może oznaczać wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, ale jego opłacalność zależy od instalacji elektrycznej i miejsca parkowania.

  • Ładowanie w domu zwykle obniża koszt codziennej eksploatacji, ale wymaga odpowiedniego przyłącza.
  • Ładowanie publiczne jest wygodne na trasie, lecz ceny zależą od operatora i mocy ładowarki.
  • Ubezpieczenie może być wyższe niż w porównywalnym aucie spalinowym ze względu na wartość samochodu i koszt części.
  • Opony i felgi mają duży wpływ na zużycie energii oraz cenę sezonowej obsługi.
  • Akumulator trakcyjny objęty jest gwarancją do 8 lat, natomiast samochód ma standardowo 4 lata gwarancji zgodnie z warunkami producenta.

Nie zakładałbym automatycznie, że każdy Enyaq będzie tani w utrzymaniu. Serwis układu napędowego jest prostszy niż w samochodzie spalinowym, ale wysoka masa auta przyspiesza zużycie opon, a naprawy powypadkowe mogą być kosztowne. Najlepiej policzyć całkowity koszt użytkowania przez trzy lub cztery lata, a nie tylko miesięczną ratę.

Nowy Enyaq czy używany samochód za podobne pieniądze

Budżet od 170 do 220 tys. zł otwiera również rynek samochodów używanych z mocnymi silnikami i bogatym wyposażeniem. Dla części kierowców alternatywą będzie używana Kia Stinger, ale trzeba pamiętać o wyższym spalaniu, kosztach serwisu i większym ryzyku zakupu auta z niepełną historią.

Nowy Enyaq daje przewidywalność, gwarancję i świeżą baterię. Używany samochód może być większy, szybszy albo lepiej wyposażony, lecz jego cena zakupu nie mówi jeszcze nic o stanie układu napędowego, zawieszenia czy elektroniki. Dla mnie przewaga nowej Škody jest największa wtedy, gdy samochód ma być podstawowym autem rodzinnym na kilka lat.

Czy budżet 200-250 tys. zł zmienia wybór

Przy takim budżecie można już wybierać nie tylko między odmianami Enyaqa, lecz także między różnymi typami samochodów. Osoba zainteresowana używanym SUV-em klasy premium może sprawdzić koszt Maserati Levante, ale w takim przypadku szczególne znaczenie mają historia serwisowa, ubezpieczenie i rezerwa na naprawy.

Enyaq RS za 223 450 zł będzie tańszy w codziennym ładowaniu i prostszy w eksploatacji niż mocny SUV z silnikiem spalinowym, ale nie zapewni tego samego charakteru ani dźwięku pracy silnika. Wybór zależy więc od priorytetu. Spokój i przewidywalność przemawiają za nowym elektrykiem, a emocje i prestiż mogą kierować kupującego w stronę auta używanego.

Jaką wersję wybrałbym przy różnych potrzebach

Dla kierowcy miejskiego wybrałbym Selection 60, pod warunkiem że samochód będzie regularnie ładowany w domu. Przy częstych wyjazdach rodzinnych dopłaciłbym do Selection 85, bo większy akumulator daje najwięcej praktycznej wartości za rozsądne pieniądze.

Wersję 85x poleciłbym osobie mieszkającej w regionie górskim albo regularnie jeżdżącej zimą po drogach o słabszej nawierzchni. Sportline i RS traktowałbym jako wybór emocjonalny. Najbardziej racjonalną cenowo odmianą pozostaje Selection 85, natomiast klasyczny Enyaq jest praktyczniejszy od Coupé, gdy samochód ma obsługiwać rodzinę, bagaże i dłuższe podróże.

FAQ - Najczęstsze pytania

Selection 60 kosztuje po obniżce 172 250 zł. Ma baterię 61 kWh, zasięg WLTP do 456 km, moc 190 KM i napęd na tylną oś. To rozsądna opcja głównie dla osoby jeżdżącej po mieście i ładującej samochód w domu.

Selection 85 kosztuje 192 200 zł, czyli o 19 950 zł więcej niż Selection 60. W zamian oferuje baterię 82 kWh, moc 285 KM i zasięg WLTP do 582 km, dlatego lepiej sprawdzi się podczas rodzinnych podróży i częstej jazdy na trasie.

Selection 85x kosztuje 204 400 zł, czyli o 12 200 zł więcej niż wersja 85 z napędem tylnym. Napęd 4x4 może być uzasadniony zimą, w górach, na stromych podjazdach lub przy częstym holowaniu. W typowej jeździe miejskiej dopłata nie zawsze przynosi praktyczną korzyść.

Poza ceną auta trzeba uwzględnić między innymi wallbox i jego montaż, ładowanie publiczne, ubezpieczenie oraz opony i felgi. Wyższa masa samochodu może przyspieszać zużycie opon, a naprawy powypadkowe mogą być kosztowne. Warto policzyć całkowity koszt użytkowania przez trzy lub cztery lata.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi:

enyaq samochody elektryczne suv-y wallboxy samochody używane

Udostępnij artykuł

Paweł Nowakowski

Paweł Nowakowski

Nazywam się Paweł Nowakowski i od 8 lat związany jestem z motoryzacją. Moje zainteresowanie tym tematem zaczęło się w dzieciństwie, kiedy to zafascynowałem się nie tylko samymi pojazdami, ale także ich technologią i historią. W moich artykułach staram się przybliżać czytelnikom różnorodne aspekty motoryzacji, od nowinek rynkowych po porady dotyczące użytkowania samochodów. Pracując nad tekstami, zawsze dokładam starań, aby informacje były rzetelne, zrozumiałe i aktualne. Regularnie sprawdzam źródła, porównuję dane i staram się upraszczać skomplikowane zagadnienia, aby każdy mógł łatwo zrozumieć świat motoryzacji. Wierzę, że dobrze zorganizowana wiedza i śledzenie najnowszych trendów pozwalają mi dostarczać wartościowe treści, które pomagają moim czytelnikom podejmować świadome decyzje.

Napisz komentarz