Hyundai IONIQ 9 - czy 7 miejsc uzasadnia jego cenę?

7 listopada 2026

Hyundai Ioniq 9: wymiary zewnętrzne i wewnętrzne, pojemność bagażnika. Widok z przodu, boku i tyłu pojazdu.

Spis treści

Siedem miejsc, długa podróż z rodziną i brak ochoty na postoje co dwie godziny - właśnie w takiej sytuacji Hyundai IONIQ 9 zaczyna mieć sens. To duży, w pełni elektryczny SUV, który łączy przestronne wnętrze, akumulator o pojemności około 110 kWh i szybkie ładowanie 800 V. Sprawdzam, jakie ma osiągi, ile kosztuje, czego można oczekiwać zimą oraz dla kogo ten model będzie rozsądniejszym wyborem niż mniejszy elektryk.

Najważniejsze informacje o dużym elektrycznym SUV-ie Hyundaia

  • Zasięg do 620 km WLTP dotyczy wersji Long Range z napędem na tył i kołami 19-calowymi.
  • Ładowanie od 10 do 80% trwa około 24 minut przy korzystaniu z szybkiej ładowarki DC.
  • Trzy warianty napędu rozwijają od 218 do 435 KM.
  • Samochód oferuje miejsce dla siedmiu osób i długość nadwozia wynoszącą 5060 mm.
  • Cena promocyjna na polskim rynku zaczyna się od około 289 900 zł za wybrane auta z rocznika produkcji 2025.

Wnętrze zielonego Hyundai Ioniq 9 z widokiem z góry. Widoczne są trzy rzędy siedzeń, konsola środkowa i bagażnik.

Duży elektryczny SUV dla rodziny, nie tylko efektowna nowość

IONIQ 9 jest największym modelem w elektrycznej rodzinie Hyundaia. Ma 5060 mm długości i rozstaw osi 3130 mm, więc trudno traktować go jak zwykłego miejskiego crossovera. To samochód projektowany z myślą o rodzinnych trasach, dużym bagażu i pasażerach podróżujących także w trzecim rzędzie.

W mojej ocenie najważniejszą cechą tego auta nie jest sama moc, lecz połączenie siedmiu miejsc, dużej baterii i komfortu na długich odcinkach. Taki zestaw docenią rodziny, firmy przewożące klientów oraz kierowcy, którzy często pokonują autostrady. W mieście trzeba natomiast zaakceptować spore gabaryty i trudniejsze manewrowanie na ciasnych parkingach.

Samochód korzysta z platformy E-GMP, czyli konstrukcji opracowanej specjalnie dla aut elektrycznych. Dzięki umieszczeniu baterii nisko w podwoziu środek ciężkości jest korzystny, ale masa pojazdu nadal pozostaje odczuwalna. To bardziej stabilny krążownik niż zwinny samochód do dynamicznej jazdy po zatłoczonym centrum.

Która wersja napędu ma sens

Hyundai oferuje trzy konfiguracje układu napędowego. Różnice nie sprowadzają się wyłącznie do przyspieszenia. Wpływają również na zasięg, zużycie energii i cenę zakupu, dlatego najmocniejszy wariant nie będzie automatycznie najlepszym wyborem.

Wersja Moc Napęd 0-100 km/h Zasięg WLTP
Long Range RWD 218 KM Na tył 9,4 s Do 620 km
Long Range AWD 313 KM 4x4 6,7 s Do 606 km
Performance AWD 435 KM 4x4 5,2 s Do 600 km

Najbardziej racjonalnie wygląda odmiana RWD o mocy 218 KM. Oferuje najwyższy deklarowany zasięg i powinna wystarczyć do spokojnej jazdy rodzinnej, także z kompletem pasażerów. Napęd na tył nie jest wadą w normalnym użytkowaniu, szczególnie że masa auta zapewnia dobrą przyczepność.

Wersję AWD wybrałbym wtedy, gdy samochód regularnie jeździ po górach, drogach o słabej nawierzchni albo holuje cięższą przyczepę. Odmiana Performance AWD z mocą 435 KM robi wrażenie, ale dodatkowe osiągi mają cenę w postaci wyższego zużycia energii. Przy tak dużym SUV-ie sportowe przyspieszenie jest raczej luksusem niż realną potrzebą.

Zasięg wygląda świetnie, ale ładowanie decyduje o wygodzie

Akumulator ma około 110,3 kWh pojemności, a zużycie energii według danych WLTP wynosi od około 19,9 do 20,6 kWh na 100 km. Maksymalny zasięg 620 km należy traktować jako wynik laboratoryjny. Przy zimnie, jeździe autostradowej, pełnym obciążeniu i ogrzewaniu rzeczywista wartość będzie niższa.

Nie oznacza to jednak, że model traci sens na trasie. Architektura 800 V pozwala uzupełnić energię od 10 do 80% w około 24 minuty przy odpowiedniej ładowarce DC. W 15 minut można według deklaracji producenta odzyskać do 304 km zasięgu. Warunek jest prosty: stacja musi mieć odpowiednią moc, a bateria powinna być rozgrzana.

W domu samochód korzysta z ładowania AC o mocy 11 kW. Pełne ładowanie może potrwać około 10 godzin, dlatego wallbox najlepiej traktować jako podstawę codziennej eksploatacji, a szybkie ładowarki publiczne jako rozwiązanie na trasę. Ładowanie z domowego gniazdka awaryjnie zadziała, ale przy tak dużej baterii jest mało praktyczne.

Dla orientacji, przy założeniu ceny energii na poziomie 1 zł za kWh samo uzupełnienie około 110 kWh kosztowałoby około 110 zł przed uwzględnieniem strat ładowania. Realny koszt zależy od taryfy, operatora i sposobu ładowania. Na publicznych stacjach DC cena za przejechanie 100 km może być wyraźnie wyższa niż w domu.

Przydatnym dodatkiem jest V2L, czyli możliwość zasilania urządzeń z samochodu. IONIQ 9 może dostarczać do 3,6 kW przez gniazdo 230 V, co przyda się podczas biwaku, awarii zasilania albo pracy elektronarzędzi poza domem.

Wnętrze i przestrzeń na siedem osób

Największą przewagą tego modelu nad większością pięciomiejscowych elektryków jest trzeci rząd siedzeń. Nie zastępuje on przestrzeni pierwszego i drugiego rzędu, ale pozwala przewozić siedem osób bez korzystania z dodatkowego samochodu. To rozwiązanie szczególnie cenne dla dużych rodzin.

W kabinie zastosowano cyfrowe lusterka boczne i rozbudowane systemy wspomagania kierowcy. Takie wyposażenie poprawia widoczność, choć wymaga przyzwyczajenia. Moim zdaniem klasyczne lusterka nadal są prostsze w codziennym użyciu, zwłaszcza gdy kierowca często zmienia kierunek patrzenia albo jeździ w intensywnym deszczu.

Duży rozstaw osi sprzyja komfortowi, ale przed zakupem radzę sprawdzić samochód na żywo. Przy siedmiu osobach trzeba ocenić nie tylko miejsce na nogi, lecz także pojemność bagażnika. W praktyce właśnie relacja liczby pasażerów do ilości bagażu może przesądzić o tym, czy auto spełni oczekiwania podczas rodzinnego wyjazdu.

Co sprawdzić przed zakupem w Polsce

Na stronie Hyundai Motor Poland widnieje cena promocyjna od 289 900 zł dla wybranych egzemplarzy z rocznika produkcji 2025. Regularna cena bazowa wskazywana przy tej ofercie wynosiła 299 900 zł, ale kwoty, dostępne wersje i bonusy mogą zmieniać się wraz z rocznikiem oraz kampanią sprzedażową.

Przy porównywaniu ofert nie patrzyłbym wyłącznie na ratę miesięczną. Trzeba sprawdzić wysokość wpłaty własnej, wartość wykupu, koszt ubezpieczenia, wyposażenie konkretnego egzemplarza i warunki pakietu ładowania. Niska rata nie zawsze oznacza niski koszt całkowity.

Model uzyskał pięć gwiazdek w testach Euro NCAP, co jest dobrym sygnałem dla rodzinnego auta. Wynik bezpieczeństwa nie zwalnia jednak z rozsądnego doboru wersji. Duże koła mogą poprawiać wygląd i prowadzenie, lecz zwykle zwiększają zużycie energii oraz cenę opon.

Przed podpisaniem umowy sprawdziłbym jeszcze cztery rzeczy:

  • czy w pobliżu domu lub pracy jest dostępny wallbox albo wygodna ładowarka publiczna,
  • jak samochód mieści się w garażu i na codziennych miejscach parkingowych,
  • ile przestrzeni zostaje za trzecim rzędem przy komplecie pasażerów,
  • czy zasięg wersji RWD wystarczy, czy potrzebny jest napęd AWD.

Najbliższym naturalnym konkurentem jest Kia EV9, również oferująca trzy rzędy siedzeń i szybkie ładowanie. Hyundai stawia jednak mocno na aerodynamiczne nadwozie, duży zasięg oraz komfort podróżowania. W porównaniu z mniejszymi elektrycznymi SUV-ami przewagę daje przestrzeń, ale trzeba zapłacić za nią większą masą, gabarytami i wyższą ceną.

Najważniejszy wybór nie dotyczy mocy

IONIQ 9 jest interesującą propozycją dla kierowcy, który naprawdę potrzebuje dużego, siedmiomiejscowego auta i ma możliwość regularnego ładowania w domu. W takiej konfiguracji jego zasięg, komfort oraz szybkie uzupełnianie energii tworzą bardzo spójny pakiet.

Jeżeli samochód ma służyć głównie do jazdy po mieście, jego rozmiary i cena mogą być trudne do uzasadnienia. Ja zacząłbym od wersji RWD, dokładnie sprawdził przestrzeń bagażową i policzył koszt ładowania według własnej taryfy. Dopiero później rozważałbym mocniejsze odmiany AWD, bo w tym modelu rozsądny wybór wynika przede wszystkim ze sposobu użytkowania, a nie z liczby koni mechanicznych.

FAQ - Najczęstsze pytania

Long Range RWD o mocy 218 KM zapewnia do 620 km zasięgu WLTP i jest najbardziej racjonalnym wyborem do spokojnej jazdy rodzinnej. Wersja AWD ma 313 KM i do 606 km zasięgu, a Performance AWD rozwija 435 KM, lecz jej zasięg wynosi do 600 km.

Dzięki instalacji 800 V uzupełnienie energii od 10 do 80% trwa około 24 minut przy odpowiedniej ładowarce DC. W 15 minut można według deklaracji producenta odzyskać do 304 km zasięgu, pod warunkiem rozgrzanej baterii i wystarczającej mocy stacji.

Deklarowane 620 km WLTP to wynik laboratoryjny. Zimno, jazda autostradowa, pełne obciążenie i ogrzewanie obniżają rzeczywisty zasięg, dlatego przed zakupem warto uwzględnić własne trasy oraz dostęp do ładowania.

Samochód ma trzy rzędy siedzeń i może przewozić siedem osób, ale przy komplecie pasażerów trzeba sprawdzić ilość miejsca na bagaż za trzecim rzędem. Najlepiej ocenić to podczas jazdy próbnej, ponieważ relacja liczby pasażerów do przestrzeni bagażowej może decydować o praktyczności auta.

Oceń artykuł

Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Tagi:

hyundai ioniq 9 suv-y elektryczne v2l ładowanie 800 v samochody siedmiomiejscowe

Udostępnij artykuł

Paweł Nowakowski

Paweł Nowakowski

Nazywam się Paweł Nowakowski i od 8 lat związany jestem z motoryzacją. Moje zainteresowanie tym tematem zaczęło się w dzieciństwie, kiedy to zafascynowałem się nie tylko samymi pojazdami, ale także ich technologią i historią. W moich artykułach staram się przybliżać czytelnikom różnorodne aspekty motoryzacji, od nowinek rynkowych po porady dotyczące użytkowania samochodów. Pracując nad tekstami, zawsze dokładam starań, aby informacje były rzetelne, zrozumiałe i aktualne. Regularnie sprawdzam źródła, porównuję dane i staram się upraszczać skomplikowane zagadnienia, aby każdy mógł łatwo zrozumieć świat motoryzacji. Wierzę, że dobrze zorganizowana wiedza i śledzenie najnowszych trendów pozwalają mi dostarczać wartościowe treści, które pomagają moim czytelnikom podejmować świadome decyzje.

Napisz komentarz