Mały SUV, duży ekran, napęd elektryczny i cena, która zaczyna się poniżej 130 tys. zł. BYD ATTO 2 przyciąga wyposażeniem, ale przed zakupem trzeba sprawdzić, czy wystarczy nam zasięg podstawowych wersji, jak wygląda ładowanie i czy dopłata do odmiany Comfort rzeczywiście ma sens.
Najważniejsze informacje o elektrycznym ATTO 2 w kilku zdaniach
- Trzy wersje wyposażenia: Active, Boost i Comfort.
- Zasięg WLTP od 312 do 430 km, zależnie od baterii.
- Ceny katalogowe od 129 900 zł, a Comfort kosztuje 156 900 zł.
- Podstawowe odmiany mają baterię około 45 kWh, a Comfort akumulator 64,8 kWh.
- Samochód oferuje między innymi pompę ciepła, panoramiczny dach i funkcję V2L.

Mały SUV BYD-a został zaprojektowany głównie do miasta
ATTO 2 to kompaktowy, pięciodrzwiowy SUV z napędem na przednią oś. Ma 4310 mm długości, 1830 mm szerokości i 1675 mm wysokości, więc łatwo mieści się w miejskich realiach, ale zapewnia wyższą pozycję za kierownicą niż typowy hatchback.
Rozstaw osi wynosi 2620 mm. To ważniejsze niż sama długość nadwozia, ponieważ przekłada się na przyzwoitą ilość miejsca na tylnej kanapie. Nie traktowałbym go jednak jako pełnoprawnego samochodu rodzinnego do regularnych podróży z pięcioma dorosłymi osobami. Dla rodziny 2+2 przestrzeni powinno wystarczyć, szczególnie w mieście i na krótszych trasach.
Stylistyka jest charakterystyczna, ale nie przesadnie futurystyczna. Producent zastosował reflektory LED, 17-calowe felgi i panoramiczny dach z elektryczną roletą już w podstawowej odmianie. W środku uwagę zwraca obrotowy ekran centralny, który można ustawić poziomo albo pionowo.
Wymiary i praktyczność
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Długość | 4310 mm |
| Szerokość | 1830 mm |
| Wysokość | 1675 mm |
| Rozstaw osi | 2620 mm |
| Minimalny promień skrętu | około 5,25 m |
| Pojemność bagażnika | do 450 l, zależnie od wersji |
| Bagażnik po złożeniu siedzeń | do 1370 l |
W codziennym użytkowaniu doceniam przede wszystkim płaską podłogę kabiny, sporą liczbę schowków i dobrą widoczność z miejsca kierowcy. Część tworzyw nie jest miękka, ale projekt wnętrza skutecznie odciąga uwagę od oszczędności. To samochód, który daje poczucie bogatszego wyposażenia, niż sugerowałaby cena bazowej wersji.
Osiągi i zasięg zależą przede wszystkim od wybranej baterii
Wersje Active i Boost korzystają z akumulatora Blade Battery o pojemności około 45 kWh. Silnik rozwija 177 KM, a napęd trafia na przednie koła. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje około 7,9 sekundy, więc w mieście samochód reaguje żwawo i bez problemu włącza się do ruchu.
Oficjalny zasięg wynosi 312 km według WLTP. To rozsądny wynik dla auta miejskiego, ale nie próbowałbym planować długiej podróży wyłącznie na podstawie tej wartości. Przy wysokiej prędkości, niskiej temperaturze, ogrzewaniu kabiny i komplecie pasażerów realny zasięg będzie wyraźnie niższy.
Odmiana Comfort ma większy akumulator o pojemności 64,8 kWh i silnik o mocy 204 KM. Zasięg WLTP rośnie do 430 km, co zmienia charakter samochodu. Ta wersja nadal dobrze pasuje do miasta, ale znacznie lepiej radzi sobie także z dojazdami między miejscowościami i okazjonalną trasą.
| Wersja | Moc | Bateria | Zasięg WLTP | Napęd |
|---|---|---|---|---|
| Active | 177 KM | około 45 kWh | 312 km | przedni |
| Boost | 177 KM | około 45 kWh | 312 km | przedni |
| Comfort | 204 KM | 64,8 kWh | 430 km | przedni |
Na papierze różnica między Active a Comfort wygląda jak zwykła dopłata do większej baterii. W praktyce jest większa. Comfort oferuje także pompę ciepła i wielowahaczowe tylne zawieszenie, czyli elementy, które mogą poprawić efektywność i komfort jazdy w chłodniejszych miesiącach.
Ładowanie nie jest problemem, jeśli dopasujemy je do wersji
Podstawowe odmiany przyjmują prąd stały z mocą do 65 kW. Według danych producenta ładowanie od 10 do 80 procent zajmuje około 37 minut, a zakres od 30 do 80 procent można uzupełnić w około 28 minut. To wystarczające wartości podczas krótkiego postoju, choć na tle najnowszych elektryków nie robią już szczególnego wrażenia.
Comfort korzysta z ładowania DC o mocy do 155 kW. Uzupełnienie energii od 30 do 80 procent ma trwać około 19 minut. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalna moc pojawia się tylko przy odpowiedniej temperaturze baterii i na odpowiednio mocnej ładowarce. Zimą albo przy mocno rozgrzanym akumulatorze wynik może być słabszy.
Wszystkie odmiany mogą korzystać z ładowania AC z mocą do 11 kW. Pełne ładowanie w domu zajmuje mniej więcej 5,5 godziny w wersjach z mniejszą baterią oraz około 7 godzin w Comfort. Dla osoby mającej własne miejsce postojowe i wallbox jest to wygodniejszy sposób uzupełniania energii niż korzystanie z publicznych stacji.
V2L przydaje się bardziej, niż można się spodziewać
ATTO 2 oferuje funkcję V2L, czyli możliwość zasilania zewnętrznych urządzeń energią zgromadzoną w baterii. Można podłączyć na przykład ekspres do kawy, lodówkę turystyczną, lampę albo odkurzacz. Nie jest to powód, by kupować samochód, ale podczas wyjazdu, remontu czy awarii prądu potrafi okazać się bardzo praktyczne.
Ja zwróciłbym uwagę na jeszcze jedną rzecz. Szybkie ładowanie ma znaczenie głównie w trasie, natomiast na co dzień najważniejszy jest dostęp do gniazdka lub wallboxa. Osoba ładująca auto nocą może prawie nie korzystać z publicznej infrastruktury, a wtedy różnica między 65 a 155 kW będzie mało istotna.
Active, Boost czy Comfort i za co naprawdę dopłacamy
Aktualny cennik BYD Polska obowiązujący w 2026 roku wycenia podstawową wersję Active na 129 900 zł brutto. Boost kosztuje 141 000 zł, a Comfort 156 900 zł. Opcjonalny lakier może oznaczać dodatkową opłatę 3400 zł.
| Wersja | Cena katalogowa | Najważniejsze elementy |
|---|---|---|
| Active | 129 900 zł | 177 KM, 312 km WLTP, panoramiczny dach, kamera cofania, ekran 10,1 cala |
| Boost | 141 000 zł | kamera 360 stopni, podgrzewane fotele i kierownica, ekran 12,8 cala |
| Comfort | 156 900 zł | 204 KM, 430 km WLTP, bateria 64,8 kWh, ładowanie DC 155 kW, pompa ciepła |
Active już na starcie ma wyposażenie, którego w wielu konkurencyjnych modelach trzeba szukać na liście opcji. Otrzymujemy między innymi adaptacyjny tempomat, asystenta utrzymania pasa, klimatyzację, system multimedialny, reflektory LED i fotele wykończone wegańską skórą.
Dopłata do Boost ma sens przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na kamerach 360 stopni, podgrzewaniu foteli i większym ekranie. Układ napędowy pozostaje taki sam, więc nie kupujemy lepszych osiągów ani większego zasięgu.
Comfort to już inna decyzja. Dopłata jest duża, ale otrzymujemy większą baterię, szybsze ładowanie, mocniejszy silnik i rozwiązania poprawiające komfort. Moim zdaniem właśnie tę wersję warto wybrać, jeśli samochód ma regularnie wyjeżdżać poza miasto. Do krótkich dojazdów Active pozostaje bardziej racjonalny finansowo.
Promocje mogą zmienić kalkulację. Na stronie producenta pojawiała się cena 114 350 zł za egzemplarz Active z rocznika 2025, ale przy takich ofertach trzeba sprawdzić dostępność, dokładne wyposażenie i warunki finansowania u dealera.
Jak ATTO 2 wypada w codziennej jeździe
W mieście samochód ma kilka mocnych stron. Podwyższone nadwozie ułatwia obserwowanie drogi, średnica zawracania jest rozsądna, a elektryczny napęd zapewnia natychmiastową reakcję na gaz. Nie jest to sportowy crossover, ale 177 KM w lekkim, miejskim SUV-ie wystarcza z zapasem.
Zawieszenie zostało zestrojone raczej komfortowo. Na gorszych ulicach nie oczekiwałbym cudów, ponieważ wysoka karoseria i krótki rozstaw nadwozia mają swoje ograniczenia, ale samochód nie sprawia wrażenia nerwowego. W Comfort wielowahaczowa tylna oś powinna lepiej kontrolować nadwozie na nierównościach i szybszych łukach.
W kabinie znajdziemy bezprzewodowe Android Auto i Apple CarPlay, sterowanie głosowe „Hi, BYD”, aplikację do obsługi samochodu oraz aktualizacje oprogramowania OTA. Duży ekran wygląda efektownie, ale nie wszystkie funkcje są równie intuicyjne. Podstawowe przyciski fizyczne pozostają wygodniejsze niż przeklikiwanie menu podczas jazdy.
Na pochwałę zasługuje zestaw systemów bezpieczeństwa. Producent przewidział między innymi automatyczne hamowanie awaryjne, monitorowanie martwego pola, ostrzeganie o ruchu poprzecznym, adaptacyjny tempomat i asystenta zmiany pasa. Przed zakupem zrobiłbym jednak jazdę próbną, bo działanie aktywnych asystentów bywa odbierane bardzo różnie. Jedni docenią ich czujność, inni uznają ją za zbyt ingerującą.
Mocne i słabsze strony przed zakupem
Co przemawia za tym modelem
- Bogate wyposażenie seryjne już w wersji Active.
- Kompaktowe nadwozie, które dobrze pasuje do miasta.
- Przestronna kabina jak na segment małych SUV-ów.
- Panoramiczny dach i obrotowy ekran dostępne bez sięgania po najwyższą wersję.
- Wersja Comfort oferuje sensowny zasięg do jazdy miejskiej i pozamiejskiej.
- Akumulator Blade LFP jest konstrukcją kojarzoną z dobrą trwałością i wysokim poziomem bezpieczeństwa.
- Gwarancja obejmuje samochód przez 6 lat lub 150 tys. km, a baterię przez 8 lat lub 250 tys. km.
Przeczytaj również: Cybertruck w Polsce - Ile kosztuje? Ukryte koszty i homologacja
O czym trzeba pamiętać
- Podstawowe wersje mają zasięg 312 km WLTP, co może być niewystarczające dla osób często jeżdżących autostradą.
- Ładowanie DC do 65 kW w Active i Boost jest przeciętne na tle nowszej konkurencji.
- Comfort kosztuje już wyraźnie więcej niż bazowa odmiana.
- Duża liczba funkcji ekranowych wymaga przyzwyczajenia.
- Panoramiczny dach poprawia atmosferę w kabinie, ale latem zwiększa nagrzewanie wnętrza, nawet jeśli roleta ogranicza ten efekt.
Najczęstszy błąd polega na wybraniu wersji wyłącznie na podstawie ceny albo maksymalnego zasięgu. Jeśli samochód będzie ładowany w domu i pokona głównie kilkadziesiąt kilometrów dziennie, Active może być wystarczający. Gdy nie mamy własnego ładowania lub regularnie podróżujemy po drogach szybkiego ruchu, większa bateria Comfort szybko zaczyna uzasadniać dopłatę.
Czy elektryczny ATTO 2 jest dobrym wyborem dla kierowcy z Polski
Moja ocena jest dość prosta. ATTO 2 najlepiej pasuje do kierowcy miejskiego, który chce SUV-a o kompaktowych wymiarach, bogatym wyposażeniu i spokojnej eksploatacji. Active ma sens jako samochód do codziennych dojazdów, Boost poprawia komfort obsługi, a Comfort jest najbardziej uniwersalną odmianą dla osoby pokonującej także dłuższe odcinki.
Przed podpisaniem umowy sprawdziłbym trzy rzeczy: możliwość ładowania w domu, realną trasę pokonywaną zimą oraz całkowity koszt ubezpieczenia i serwisu. Jeśli te punkty się zgadzają, model BYD-a może być ciekawą alternatywą dla małych SUV-ów z silnikiem spalinowym. Jeśli jednak większość jazdy odbywa się po autostradzie, lepiej od razu skupić się na wersji Comfort i nie traktować wartości WLTP jako obietnicy codziennego zasięgu.